Poradnik Poczatkujacego Swappera

Podczas mojej (niezbyt długiej) działalności na atarowskiej scenie, wielokrotnie spotykałem się z pewną niechęcią, czasami lekką ironią, odnośnie słowa "swapper". Kilkakrotnie zdarzyło mi się natknąć na ludzi twierdzących, iż zadanie swappera jest banalnie proste, nie wymaga żadnego wysiłku czy tym bardziej jakiejkolwiek wiedzy. Owszem funkcja swappera jest ratunkiem dla ludzi nie mających zdolności do tworzenia grafiki, muzyki czy też kodowania. Jednakże nie możemy zapomnieć, że na dużej scenie (z oczywistych względów scenę atarowską pominę) rasowy swapper, to nie tylko człowiek wymieniający stuff między światem a sceną lokalną oraz mający sporo kontaktów, to jest po prostu fanatyk. Niedowiarkom radzę dokładnie przemyśleć: ile czasu może spędzać na pisaniu listów, oglądaniu stuffu oraz jego kopiowaniu megaswapper mający około stu kontaktów. Należy także wspomnieć, że swappowanie jest dość kosztowną zabawą (dyski oraz znaczki). Swapping pociąga za sobą wszelakie korzyści, chociażby dokładną znajomość sceny czy też ogromne zasoby programów. W zasadzie rzetelny swapper nie powinien mieć żadnych kłopotów z przyłączeniem się do dobrej grupy.

Niestety, atarowska scena nie może poszczycić się choćby w miarę rozsądną ilością swapperów (zapewne ze względu na niezbyt liczną rzeszę scenowców). U nas status swappera jest dodatkiem do zasadniczej funkcji (koder, grafik bądź muzyk), natomiast liczba kontaktów waha się od kilku do kilkudziesięciu (liczba pięćdziesięciu kontaktów może być powodem do niebywałej dumy!).

Początkujących swapperów oraz zupełnych nowicjuszy zachęcam do uprawiania jakże wspaniałego zajęcia, jak i do wnikliwego przeczytania niniejszego artykułu, którego treść powinna stanowić niezbędne kompendium wiedzy na poruszony tu temat.

Swapping łączy scenowców, rozbudowuje sieć wzajemnych kontaktów, jest czynnikiem warunkującym powszechnie pożądany rozwój sceny, nadaje sens tworzeniu produkcji, które dzięki niemu znajdują wielu nabywców (użytkowników).

 1. Nie denerwuj się, gdy ktoś nie odpisze na Twój list, zrywając w ten sposób Wasz kontakt. Niestety (ja również zdążyłem tego doświadczyć) pozostawianie listów bez odpowiedzi nie należy do rzadkich zjawisk na scenie...

 2. Jeśli postanowiłeś zerwać z kimś kontakt, najlepiej zrobisz oznajmiając mu o Twojej decyzji. Jest to znacznie lepszy sposób niż (żałosne oraz godne byle tchórza) nieodpowiadanie na listy (czyżby ludzie liczyli na obwinianie poczty przez odbiorców, którzy z niecierpliwością oczekują przesyłki).

 3. W miarę możliwości szybko odpisuj na listy, gdyż jest to cecha wielce ceniona wśród scenowców. Moim (być może subiektywnym) zdaniem okres zwlekania z odpowiedzią nie powinien być dłuższy niż 2-3 tygodnie. Jedynym wyjątkiem są wakacje (wtedy to na ogół panuje mały zastój w utrzymywaniu kontaktów, aczkolwiek nie zawsze). Niestety czasami zdarzają się bardzo długie przerwy w korespondencji, nieraz kilkumiesięczne (wstyd mi się przyznać, ale ja również kilkakrotnie dopuściłem się tego jakże haniebnego procederu). Swoją drogą, niektórzy scenowcy podają nad wyraz nietypowe usprawiedliwienia, np. pewien gostek nie odpisywał na mój list przez blisko 8 miesięcy, przyczyną tak długiej zwłoki okazała się miłość... i wiążący się z nią kompletny brak czasu...

  Chętnych wypróbowania tej metody ostrzegamy, że naraża ona w znacznym stopniu interesy Poczty Polskiej i może zostać łatwo wykryta! Dlatego stanowczo odradzamy jej stosowanie!!

 4. Dość sprytnym rozwiązaniem jest fake'owanie znaczków (od angielskiego słowa "fake", co oznacza: preparować, podrabiać, fałszować). Ów sposób pozwala na wielokrotne użycie tego samego znaczka. Jak to się robi:

  1. po naklejeniu znaczka na kopertę, posmaruj jego powierzchnię "przezroczystym" klejem, np. "UHU - Glue Pen";
  2. pozwól znaczkowi wyschnąć, najlepiej jest zostawić koperty (z naklejonymi już znaczkami) na noc; zaś rano idąc do szkoły (pracy) wrzucisz listy do skrzynki;
  3. praktycznie stempel odbijany jest na cienkiej warstwie kleju, co pozwala na dość łatwe jego usunięcie;
  4. po otrzymaniu przesyłki zetrzyj śliną lub wodą stempel;
  5. w celu odklejenia znaczka wystarczy wyciąć odpowiedni fragment koperty (do którego przyklejony jest znaczek), a następnie pozostawić go na kilka minut w wodzie; po czym nie mamy już żadnych kłopotów z oddzieleniem znaczka od koperty;
  6. niektórzy próbują odklejać znaczki przy pomocy pary wodnej, np. umieszczając właściwy wycinek koperty nad wylotem pary z czajnika, w którym właśnie gotuje się woda;
  7. pozostaje nam już tylko wysuszyć znaczek, który następnie możemy użyć ponownie. Z oczywistych względów powyższego sposobu raczej nie powinno się praktykować w przypadku listów kierowanych za granicę, aczkolwiek zawsze możemy poprosić korespondującego z nami człowieka, aby wycinał fragmenty kopert i przysyłał je nam w listach.
 5. Wyśmienitym pomysłem jest dopisywanie swojej ksywy (ewentualnie również nazwy grupy) na kopercie dysku. Następnie ów dysk należałoby wysłać do innego swappera, który powinien podobnie postąpić. W ten sposób tworzymy wspólny pamiętnik swapperów.

 6. Publiczne chwalenie się ilością posiadanych kontaktów jest powszechnie uznawane za lamerstwo oraz typowe zachowanie nowicjusza!

 7. Jeżeli (w danej sytuacji) używasz tylko jednej strony dysku, to zrób backup copy na drugiej. Zdarzają się bowiem przypadki uszkodzenia nośnika.

 8. Rozsądnym rozwiązaniem jest założenie notatnika z adresami korespondujących z Tobą ludzi (każdorazowe przeglądanie wszystkich listów w celu odnalezienia odpowiedniego adresu na dłuższą drogę okazuje się być zajęciem wielce męczącym).

 9. Dość powszechnym zwyczajem jest umieszczanie adresu nadawcy w liście.

 10. Nie używaj zszywek w celu zamknięcia koperty, gdyż taka przesyłka jest traktowana jako niestandardowa (co miałem okazję już doświadczyć, narażając siebie na dodatkowe wydatki).

 11. Jeżeli ktoś nie odpisuje na Twoje listy, nie licz zbytnio na wadliwe funkcjonowanie poczty. Owszem przesyłki często dochodzą spóźnione, niektóre nawet nie docierają do adresata. Jednak znacznie częstszą przyczyną nieotrzymania przesyłki jest niewysłanie jej przez nadawcę.

 12. Wskazana jest znajomość języka angielskiego, bowiem dobry zagraniczny kontakt może okazać się istną kopalnią hot stuffu! Oczywiście znajomość innych języków może być równie przydatna, np. znając niemiecki spokojnie możemy korespondować z Niemcami. Niemniej jednak, języki inne niż angielski nie dają tak szerokiego wachlarza różnorakich kontaktów zagranicznych.

 13. Bardzo cenione są wszelkie nowości, czyli tzw. hot stuff.

 14. Język wielu scenowców charakteryzuje specyficzne słownictwo:

  • rules (także: rulez, rólz) - OK! Dosłownie czasownik "rule" oznacza: panować, rządzić, kierować;
  • sucks (także suxx) - suck - czasownik wyrażający niechęć, brak aprobaty itp., np. zwrot "PC suxx!" może oznaczać: "śmierć klamotom!";
  • cool (także ql) - extra, super, OK!
  • lamer - cienias, leszcz, łoś, żeton; pierwotnie wyraz "lamer" oznaczał zarozumiałego człowieka, wyżywającego się na wszelkich "demo makerach" (jako przykład może tu posłużyć znany wszystkim Krzyś Kubeczko, czyli Gnom). Z biegiem czasu znaczenie owego słowa zaczęło się wypaczać i praktycznie, obecnie może ono oznaczać każdego niezbyt lubianego człowieka (nawet wybitnie znającego się na swoim fachu);
  • lamers suck - śmierć frajerom;
  • 100% answer - odpowiedź gwarantowana w stu procentach;
  • hot stuff - świeże, nowe programy;
  • CU (See You) - do zobaczenia;
  • CUONCP (See You On Next Copy Party) - do zobaczenia na następnym Copy Party;
  • jak mawiają starzy atarowcy "B." - zwrot kończący wypowiedź.
 15. Zaczynając pisać list nie zapomnij podziękować za nadesłaną przesyłkę, natomiast zakończenie powinno zawierać pozdrowienia dla adresata, jak i całej grupy, do której on należy, np.

  With grtx 2 U & de rezt of KAPTURKI
  Krasnal Tik-Tak
 16. Jeżeli posiadasz znaczną ilość kontaktów, możesz założyć skrytkę pocztową. Cena wynajmu (dla osoby prywatnej) przeciętnie waha się w granicach 70-90 tysięcy zł miesięcznie. Jednakże należy liczyć się z kosztami założenia skrytki (pełnomocnictwo odbioru przesyłek [90000 zł] oraz klucze).

 17. Osoby, które chciałyby poszerzyć liczbę posiadanych kontaktów, zachęcam do systematycznego studiowania treści artykułów poświęconych kontaktom na scenie. Zachęcam również do zamieszczenia w owym artykule własnego ogłoszenia.

- P.W. -
    --- Cennik usług Poczty Polskiej ---
  Taryfa:     krajowa   zagraniczna
         (zamiejscowe)

  do 20g      3500 zł     6000 zł
  20-50 g     5000 zł     9000 zł
  50-100 g     6000 zł    12000 zł
  100-250 g    7500 zł    26000 zł
  250-500 g    9000 zł    50000 zł
  500-1000 g   10000 zł    98000 zł

  karta pocztowa: 2500 zł     4000 zł
  polecony:   + 6000 zł   + 15000 zł
  ekspres:   + 10000 zł   + 15000 zł